templatemo icon
"ŚWIATŁO IDZIE OD WSCHODU" - WYSTAWA MALARSTWA SYLWI KALINOWSKIEJ - GALERIA SZTUKI DOMU KULTURY LSM - LUBLIN

Urodziła się 18 marca 1978 roku (zodiakalna Ryba) w Janowie Podlaskim. Studiowała biologię i ochronę środowiska na Akademii Przyrodniczej w Lublinie (2002), historię sztuki w Collegium Civitas w Warszawie (2013), grafikę na wydziale artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (2014). Tworzy i mieszka w Janowie Podlaskim, na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Zrealizowała ponad 30 wystaw indywidualnych (2004-2017). Wzięła udział w 8 wystawach zbiorowych Malarka, ilustratorka, miłośniczka koncepcji artystycznej ut pictura poesis. Uczestniczyła w ponad 5 plenerach malarskich.

W uznaniu za pracę twórczą została wyróżniona tytułem Artysta Miesiąca w Europejskiej Galerii TauchofArt. Jej prace znajdują się w galeriach oraz zbiorach prywatnych na całym świecie (Wielka Brytania, Niemcy, Stany Zjednoczone…) W swojej pracy wykorzystuje technikę własną (piórko, tusz, akwarela, pastel), a także grafikę i malarstwo olejne. W twórczości Sylwii Kalinowskiej dostrzec możemy w głównej mierze akty kobiece przedstawione za pomocą tuszu, farby, oraz pasteli. Jej celem jest uwidocznienie na obrazie piękna i zmysłowości drzemiącego w każdej kobiecie.

Kobieta – to ona stała się dla Sylwii Kalinowskiej inspiracją najmocniejszą i wciąż niewyczerpaną w swym bogactwie i skrywanej tajemnicy. Jej kobiety jawią się jako anielice i diablice, jednak łączy je wspólny mianownik: wszystkie piękne, subtelne i zmysłowe. Nietrudno zauważyć, że Sylwia Kalinowska umiłowała secesję, która – jak żaden inny styl malarski – zezwala na swobodne układy kompozycyjne, czaruje falistą linią, bogatą ornamentyką roślinną i zwierzęcą, asymetrią, linearyzmem i płaszczyznowością, a wszystko to tworzy wrażenie ulotności, zwiewności i czyni postacie kobiet iluzorycznymi, jakby nie z tego świata. Są różne – pełne dynamiki lub harmonii, realistyczne i alegoryczne, wszystkie jednak wypełnione skrywaną emocją i tajemnicą. Obrazy Sylwii Kalinowskiej to nie tylko portrety. Stara się ona wydobyć kobietę z zakamarków życia i pragnie oddać ją światu w stanie nietkniętym, idealnym, zachwycającym. Bogate techniki, przepyszne stylizacje służą ukazaniu indywidualnej formy wyrazu. Romantyczna proweniencja jest zauważalna na każdym kroku, gdyż słowami Audrey Hepburn sama twierdzi: Piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach, które nosi, w jej figurze lub sposobie, w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w oczach, ponieważ są one drzwiami do jej serca – miejsca, gdzie mieszka miłość.

Sylwia Kalinowska jest ściśle związana z historią Polskich Kresów Wschodnich. Pragnąc ocalić od zapomnienia stare chaty Południowego Podlasia, przeznaczone do rozbiórki, nieustannie ofiarowuje im drugie życie w postaci serii unikalnych prac malarskich pod nazwą Anielice. Obrazy powstają na XIX-wiecznych balach. Nie ingerując w formę drewna również na nim maluje kobiece portrety idealnie dopasowane do naturalnych rozmiarów ponad 1,5-metrowych desek. Kobiety Kalinowskiej są romantyczne, delikatne, zadumane i pyszne w swym rozkwicie. .

 

 

Copyright © 2015 Wernisaże |